Modernizace tepelného zdroje zachovala Františkovým Lázním statut lázeňského města
Čistější, ekonomičtější a spolehlivější dodávky tepla už víc než rok zajišťuje městu Františkovy Lázně dvojice nových parních kotlů doplněná protitlakovou parní turbínou. Současně jsme do provozu uvedli novou chemickou úpravnu vody. Projekt, který jsme realizovali metodou Design & Build ve spolupráci se společností Veolia Energie ČR, umožnil významně snížit emise znečištění. Díky této renovaci mohou Františkovy Lázně i nadále užívat status lázeňského města.
Ve spolupráci s Veolia Energie ČR jsme pro Františkovy Lázně realizovali projekt, který už více než rok zajišťuje městu čistější, ekonomičtější a spolehlivější dodávky tepla místo zastaralého městského zdroje tepla na bázi spalování uhlí.
Realizace projektu měla několik klíčových etap. Po přípravě kompletní projektové dokumentace nejprve začaly stavební práce. „Stávající prostor a objekt určený pro instalaci nové technologie bylo třeba revitalizovat, zároveň jsme zajistili výstavbu nového objektu pro chemickou úpravnu vody,“ popsal projektový manažer SSI Energy Michal Veselý.
Po přípravných pracích pak následovala klíčová část renovace, a to instalace dvou nových plynových parních kotlů o tepelném výkonu 7 230 kWt a 10 980 kWt včetně potrubních rozvodů a veškerého příslušenství. Zhruba padesátičlenný tým současně instaloval technologii chemické úpravny vody v novém objektu a protitlakovou turbínu.
„Právě dodávka, montáž a uvedení do provozu protitlakové parní turbíny o elektrickém výkonu 300 kW včetně potrubních rozvodů, příslušenství a vyvedení elektrického výkonu do distribuční soustavy, byla pro nás novou zkušeností,“ dodal Michal Veselý.
Montážní práce pak završilo zapojení elektroinstalace a systému měření a regulace (MaR), včetně vyvedení elektrického výkonu do nadřazené distribuční soustavy. Optimální fungování renovované soustavy na závěr prověřil zkušební provoz, během kterého proběhly úspěšně garanční zkoušky nové technologie.
Realizace projektu ve Františkových Lázních a zejména pak práce s protitlakovou turbínou byla pro náš tým opravdu cennou zkušeností, která nás profesně posunula. Po ročním provozu zařízení nadále vykazuje garantované parametry energetické účinnosti a emisí znečisťujících látek. Úspěšným uvedením turbíny i celého zařízení do provozu jsme tak získali další odbornou referenci i jistotu, že výsledky naší práce splňují ty nejpřísnější standardy kvality.
Jiří Vágner, generální ředitel SSI Energy
Úspěšnou náhradou stacionárního zdroje znečištění za ekologičtější variantu jsme tak zároveň dosáhli klíčového cíle: výrazného snížení emisí znečišťujících látek a městu Františkovy Lázně tak pomohli splnit zásadní podmínku pro zachování statusu lázeňského města. Přestavba také umožnila provozovateli dosahovat výrazně lepších ekonomických parametrů oproti původnímu zdroji vytápění, což byl zase jeden ze základních předpokladů pro zachování a další rozvoj soustavy centrálního zásobování teplem (CZT) na území města.
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií – Evropskými strukturálními a investičními fondy v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014-2020, prioritní osy „2 – Zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech“, specifického cíle „2.4 – „Snížit emise stacionárních zdrojů podílející se na expozici obyvatelstva nadlimitním koncentracím znečišťujících látek v uhelných regionech.