Navigace Kariéra Nabídka práce 24/7 800 100 187


Zpět do kategorie blogu

Jak vypadá zdravá moderní kancelář? Pro každého jinak…

Jak vypadá zdravá moderní kancelář? Pro každého jinak…

Čisté prostředí s dostatkem čerstvého vzduchu a zeleně, příjemnou atmosférou a vybavením v moderním designu odpovídajícím typu vykonávané práce. Tak by mohla vypadat ideální kancelář či jakékoli jiné pracoviště. V řadě případů je to vítaná realita zaměstnanců firem, které věnují náležitou péči wellbeingu svých lidí.

„Zdravé” budovy, flexibilní kanceláře a místa k relaxaci

Úplným základem je zdržovat se ve zdravotně nezávadném prostředí, pokud to samozřejmě povaha práce dovoluje. Takzvaný syndrom nemocných budov (SBS) totiž představuje značné zdravotní riziko. „Syndrom nemocných budov je spojen s řadou zdravotních problémů, od bolesti hlavy až po chronické respirační potíže. Tyto problémy jsou často způsobeny špatnou kvalitou vzduchu, nedostatečnou ventilací, přítomností plísní a dalšími faktory,” popisuje Jiří Kuryviál, Specialista BOZP a PO z SSI Group.

Pracovat ve zdravé budově ovšem zaměstnanci považují za základní požadavek, nikoli za výjimečnou výhodu. A firmy si začínají uvědomovat, že péče o zaměstnanecký wellbeing je klíčová nejen pro zdraví, ale i pro produktivitu a loajalitu zaměstnanců. Proto se mimo jiné objevují i nové trendy v designu pracovních prostor, které zahrnují open space kanceláře, co-workingová místa nebo velmi oblíbené flexibilní kanceláře. Ty jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým pracovním stylům a potřebám.

Pokud má zaměstnanec v plánu setkání s kolegy, může využít openspace u jednoho ze společných stolů. Když se potřebuje na práci soustředit, pak má k dispozici takzvanou „focus room“. A místo pro schůzky je možné zajistit si v zasedací místnosti,“ vysvětluje Ondřej Mareček z SSI Group, která zajišťuje služby facility managementu pro velké administrativní budovy, například ostravské Organicy nebo pražské centrály ČSOB.

Kromě pracovních zón se firmy zaměřují i na vytváření speciálních místností pro odpočinek, jídlo nebo protažení těla. Tyto relaxační zóny jsou vybaveny pohodlným nábytkem, nabízejí klidné prostředí pro regeneraci a umožňují zaměstnancům odpojit se od pracovního stresu.

„Třeba právě ve zmiňované centrále ČSOB v Praze-Radlicích můžete při práci sedět na střeše budovy mezi vzrostlými stromy,” dodává Mareček.

Homeoffice – práce ze zahrady nebo chaty

Dříve byl výsadou IT specialistů, dnes už je v jisté podobě běžným zaměstnaneckým benefitem. Ochotu firem umožnit svým lidem pracovat z domova podpořila dobrá zkušenost během covidové pandemie a řada společností i po jejím odeznění přistoupila na hybridní model pracoviště – tedy část týdne zaměstnanci docházejí  do kanceláře a další část pracují na dálku. Zatímco zaměstnanci tak získají větší míru flexibility, samostatnosti a lepší work-life balance, zaměstnavatelé zpravidla ocení produktivnější a zdravější pracovní sílu.


Tiskové zprávy, sektorové analýzy, aktuality z naší firmy a další

Podobné články blogu