Navigace Kariéra Nabídka práce 24/7 800 100 187


Zpět do kategorie blogu

Jak se bránit šikaně: Rozhovor s instruktorem Krav Magy Vlastimilem Pitrochou

Jak se bránit šikaně: Rozhovor s instruktorem Krav Magy Vlastimilem Pitrochou

 

Od malých svěřenců vím, jak je šikana rozšířená,” říká instruktor Krav Magy Vlastimil Pitrocha, který ve spolupráci s SSI Group učí děti sebeobraně

Jak se může dítě bránit šikaně a jak si může říct o pomoc. Tomuto citlivému a stále aktuálnímu tématu se věnoval kurz, který jsme připravili ve spolupráci s našim bývalým kolegou Vlastimilem Pitrochou. Někdejší pracovník brněnské ostrahy SSI Group je dnes zkušeným a respektovaným instruktorem bojového umění Krav Maga a viceprezidentem Evropské federace Krav Magy v České republice. Učil se od těch největších mistrů po celém světě a nakonec otevřel svou vlastní tělocvičnu. Společně jsme zorganizovali už mnoho školení pro naše zaměstnance nebo speciálně zaměřené kurzy na sebeobranu žen. A nyní jsme rozšířili naši spolupráci i na oblast sebeobrany pro děti.

Kurz jsme připravili ve spolupráci s dětskou psycholožkou, takže v něm nejde jen o fyzickou obranu. Učíme děti, jak šikaně předcházet a jak se chovat, když se s ní setkají.

Instruktor Krav Magy, Vlastimil Pitrocha

Sebeobraně Krav Maga se věnujete už 15 let. Proč jste si vybral právě tento směr?

S krav magou jsem se seznámil v roce 2009 a od roku 2012 jsem jejím instruktorem. Dle mého názoru a zkušeností jde o nejefektivnější sebeobranný systém na světě a jeho hlavní výhodou je, že využívá jednoduché a velice snadno zapamatovatelné techniky.

Jak vznikl projekt, ve kterém učíte slabší se bránit? 

Už několik let vedu dětské třídy krav magy a od svých malých svěřenců vím, jak je šikana rozšířená – bohužel nejde o žádný okrajový problém. Proto jsem za tento projekt velice rád, umožňuje mi totiž pomáhat i dětem mimo mé kurzy a rodné město.

Je dnes o šikaně potřeba mluvit více než dřív? 

Sám jsem si v mládí šikanou prošel a odtud nejspíš pramení potřeba pomáhat těm nejohroženějším. Šikana existovala vždycky, jen možná v jiných formách. Vnímám, že se snižuje věk agresorů a od fyzické a verbální šikany se často přechází ke kyberšikaně. Ta může mít formu ponižujících komentářů a videí na internetu, ale se zlepšováním technologií a vzestupem AI jde čím dál častěji i o vulgární fotografie a koláže s obličejem oběti.

Možná i proto se teď o problému začíná více mluvit. A je to podle mého názoru dobře, protože s tím, jak se ze šikany stává celospolečenské téma, přibývá i nástrojů k jejímu řešení.

S čím potřebuje dítě ohrožené šikanou pomoci? Jde jen o fyzickou sebeobranu, nebo je součástí kurzu také nějaká psychologická podpora?

Kurz jsme připravili ve spolupráci s dětskou psycholožkou, takže v něm nejde jen o fyzickou obranu. Učíme děti, jak šikaně předcházet a jak se chovat, když se s ní setkají.

Například, že by dítě mělo agresorovi jasně říct, že se mu takové chování nelíbí a nechce, aby to dělal. Rozhodně by ale oběť agresivní chování neměla oplácet, ale raději utéct nebo se například ve škole obrátit na učitele, asistenta nebo školního psychologa. Pokud jde o kyberšikanu, je nutné si uvědomit, že tento problém dítě samo nevyřeší. Je proto třeba dětem připomínat, že se nemusí bát svěřit rodičům nebo jiné dospělé osobě, ke které má důvěru.

Naším cílem je zkrátka děti naučit, jak si umět pomoci, a vštípit jim, že si nemají nechat ubližovat a naopak se nemusí bát požádat o pomoc někoho dospělého.

Plánujete nějaké další aktivity v rámci spolupráce se společností SSI Group?

Spolupráce s SSI Group je velice přínosná a do budoucna plánujeme i další projekty a aktivity. Úspěch v minulosti měly například naše kurzy sebeobrany pro ženy.


Tiskové zprávy, aktuality z naší firmy a další

Podobné články blogu