
Bezobslužný venkov? Technologie SSI Group ukazují směr nové generace služeb

Být dobrým místem k životu. To chce Vysočina – malá obec na Hlinecku, která si k dosažení tohoto cíle na pomoc povolala chytré technologie. Prvním krokem je otevření nové prodejny fungující v režimu 24/7 v části obce Rváčov. „Zákazníci si tu nakoupí i uprostřed noci – bez obsluhy, ale s jistotou, že vše proběhne hladce a bezpečně,“ říká Tomáš Růžička, projektový manažer firmy SSI Group, která v rámci projektu zajišťuje technologické řešení.
Rváčovská prodejna bude fungovat v takzvaném hybridním režimu. Část otevírací doby bude obsluhovat personál a poté obchod přejde na bezobslužný režim. „Prodejny tak fungují déle, často i v nočních hodinách, kdy by běžně zavřely. Právě noční provoz podle našich statistik tvoří až 10 % celkových tržeb,“ dodává Tomáš Růžička z SSI Group.
Zajímavostí prodejny bude také možnost platit kredity nahranými přímo na vstupní kartu. „Tím jsme chtěli zajistit snadnější nákup zejména našim seniorům, kteří nemají zkušenosti s placením prostřednictvím smartphonů,“ vysvětluje starosta obce Vysočina Tomáš Dubský.
Bezosblužná řešení nacházejí uplatnění nejen v maloobchodu. Automatizací dokážeme vybavit také knihovny, půjčovny, komunitní centra, pošty nebo hotely. Díky flexibilnímu návrhu technologií lze snadno zohlednit specifické požadavky jednotlivých provozů – včetně ověření věku přes BankID.
Technologie, která nezastaví jen u regálu
Do budoucna pak vedení obce podle Dubského plánuje bezobslužnými systémy vybavit i další infrastrukturu a podpořit tak služby i komunitní život na venkově. „Chceme ukázat, že venkov může být lídrem v zavádění inovací a chceme povzbudit ke změně i další malé obce, které bojují s úbytkem služeb a s tím často i obyvatel,“ dodává starosta obce Vysočina.
Tato idea podle Mariana Jendrucha, vedoucího oddělení bezpečnostních technologií z SSI Group odpovídá současnému trendu, který může právě venkovu přinést velké benefity. „Bezosblužná řešení nacházejí uplatnění nejen v maloobchodu. Automatizací dokážeme vybavit také knihovny, půjčovny, komunitní centra, pošty nebo hotely. Díky flexibilnímu návrhu technologií lze snadno zohlednit specifické požadavky jednotlivých provozů – včetně ověření věku přes BankID.“
Například u tabákových a alkoholických výrobků systém automaticky ověří, že nakupující splňuje zákonné podmínky – nezletilým nákup jednoduše neumožní.

Řídící centrum v akci
Základním kamenem celého systému je takzvaný HUB – automatizační jednotka, která propojuje jednotlivé technologie a stará se o plynulý a bezpečný provoz. Umožňuje řídit vstup i odchod z objektu, zajišťuje osvětlení, kamerový dohled, napojení na zabezpečovací systém a v neposlední řadě i komunikaci se zákazníkem přes interkom. Jakmile je nákup dokončen, zákazník odchází – a systém za ním automaticky zhasne světla i uzamkne dveře. „Naše technologie ale umí mnohem víc než jen otevřít dveře. Sledujeme dění uvnitř prodejny v reálném čase, analyzujeme rizika a připravujeme řešení na míru konkrétní lokalitě. Každé místo má svá specifika a my se snažíme přemýšlet o provozu komplexně – od technických detailů po krizové scénáře,“ vysvětluje Marián Jendruch z SSI Group.
Tisková zpráva ke stažení